Cupa Romaniei la Seniori 2024

19 Jun 2024, publicat de Kaiac-Canoe.ro

Prima competitie nationala din acest an a fost Cupa Romaniei la Seniori. S-a desfasurat in perioada 22-25 Aprilie 2024 si a adus la start sportivi de la 15 cluburi.

In cadrul reuniunilor acestui campionat au avut loc si curse dedicate sportivilor de la categoria Masters, iar numarul participantilor de la cursele de seniori a fost semnificativ augumentat cu juniori.

Fara indoiala ca la probele de C1 a dominat campionul nostru mondial si european Catalin Chirila, iar la probele de dublu echipajul Oleg Nuta si Ilie Sprancean.

Altfel au avut ocazia sa-si exerseze maiestria dar si sa ia medalii sportivii juniori care peste cateva zile au avut campionatele nationale dedicate varstei lor.

Ca o nota de nostalgie, acest campionat a fost probabil ultima competitie pentru un sportiv de mare perspectiva care insa nu a confirmat la seniori: Laris Nita.

Rezultate, clasament si detaliile competitiei sunt aici.