Campionatul european de Seniori 2024

19 Jun 2024, publicat de Kaiac-Canoe.ro

Campionatul European de Seniori la Kaiac-Canoe 2024

Intre 12 si 16 Iunie la Szeged s-au desfasurat cursele campionatelor europene de kaiac-canoe pentru disciplinele sprint, standup paddle si paracanoe.

Romania a fost reprezentata la sprint de 3 sportivi: Catalin Chirila, Ilie Sprancean si Oleg Nuta.

Evolutia reprezentantilor nostri ne da speranta ca peste mai putin de 2 luni vom avea sanse pentru rezultate foarte bune la Jocurile Olimpice de la Paris. Catalin Chirila a fost inscris la C1 pe distantele de 1000m (proba olimpica), 500m si 5000m, iar in proba cea mai importanta a avut o evolutie foarte puternica si convingatoare, cucerind medalia de aur si titlul european. In proba de 500m a fost evident ca efortul de mai devreme (in aceeasi zi) a fost mai mult decat capacitatea de refacere si s-a clasat pe locul 4.

Canoea dubla a reusit calificarea in finala la proba olimpica si s-a clasat pe locul 9. Din pacate finala C2B 500m a fost ultima cursa dintre cele la care au fost inscrisi, iar efortul competitional, oricat de tactica ar fi fost abordarea competitiei, si-a acumulat efectele si rezultatul nu mira pe nimeni. Nu avem informatii despre cum a fost tratata aceasta competitie de catre cei doi sportivi si de echipa din jurul lor dar speram ca periodizarea a fost gandita cu un singur varf de forma la Paris. Deci rezultatul pentru Romania a fost 1 medalie de aur si locul 9 pe natiuni.

Cu aceeasi ocazie, Romania a mai participat si in cadrul Campionatului European de Standup Paddle (SUP), astfel s-a inregistrat o prima medalie de bronz la SUP inflatable in dreptul Romaniei prin sportivul constantean Victor Fedul, in varsta e 43 de ani, care a inceput practicarea canoei in anii 90' (si cu care am fost coleg la CSS Orsova in 1996). Alaturi de acesta au mai participat sportivi romani de la Constanta si CSM Bucuresti sub indrumarea antrenorilor Gabriel Culea si Razvan Marinescu.

Ii felicitam si le uram putere de munca pentru a dezvolta aceasta noua disciplina si in Romania.